Atrakcje Kłodzka
Zabytki:
Atrakcje Kłodzka i okolic znane są powszechnie. Usytuowanie miasta, jego zabytki, liczne pomniki architektury, piękno dzielnicy staromiejskiej i zieleń nadnyskich bulwarów stanowią o jego kolorycie i niepowtarzalnej atmosferze. Do najcenniejszych pamiątek świetnej przeszłości grodu należą:
Twierdza Główna – jest unikalnym zabytkiem architektury militarnej. Pierwsze budowle obronne istniały na Górze Fortecznej już w IX w. Na przestrzeni stuleci fortyfikacje ulegały ciągłej rozbudowie i zmianom, żeby mogły odpowiadać warunkom ówczesnych zasad sztuki wojennej. Swój rozkwit kłodzka fortalicja zawdzięcza Fryderykowi II Wielkiemu, który uczynił ją jednym z najpotężniejszych bastionów pruskiego Śląska.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jego budowę rozpoczęli joanici w połowie XIV stulecia. Jest często określany jako największy zabytek na Ziemi Kłodzkiej, gdyż jego walory architektoniczne i wystrój czynią z tego obiektu niezwykłą skarbnicę dzieł sztuki.
Kościół Matki Boskiej Różańcowej – wybudowany w obecnej formie w I połowie XVII w. Szczególnie wartościowa jest znajdująca się w nim polichromia, wykonana najprawdopodobniej przez Schefflera.
Średniowieczny most gotycki, swą formą i wystrojem rzeźbiarskim przypomina Most Karola w Pradze, z którym bywa porównywalny. Zabytek wieńczy sześć grup z figurami.
Ratusz – siedziba władz samorządowych. Prawdopodobnie pierwszą budowlę wzniesiono jeszcze w XIV w. Dzisiejszy wygląd ratusz zawdzięcza przebudowie w XIX stuleciu. Najmniej przerabianą częścią gmachu jest wieża, która pierwotnie powstała u schyłku XIV w.
Kamienice dzielnicy staromiejskiej, gdzie skupia się większość zabytkowych budowli miasta. Łącznie w Kłodzku jest około 400 zarejestrowanych obiektów ochronnych.
Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, którą utworzono w trakcie prac zabezpieczających Stare Miasto przed katastrofą, jaka mu zagrażała w wyniku działania wód gruntowych, a także z powodu nieodpowiednich fundamentów i zawalających się korytarzy. Powstała z inicjatywy zespołu Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i obejmuje wybrany ciąg wyrobisk podziemnych. Jest unikatem co najmniej w skali regionu.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej, które mieści się w siedzibie dawnego konwiktu jezuickiego. Obecny wygląd zewnętrzny budynku jest skutkiem przebudowy w XVIII stuleciu, kiedy otrzymał jednolitą elewację. Placówka, znajdująca się w stylowych i nastrojowych wnętrzach gromadzi wiele unikatowych eksponatów, prezentowanych na wystawach stałych i czasowych.
Atrakcje Ziemi Kłodzkiej
SZCZYTNA
- Zamek na Szczytniku.
- Platforma widokowa.
- Huta Kryształów – szlifiernia.
- Piekielna Góra.
DUSZNIKI ZDRÓJ
- Park Zdrojowy – pijalnia wód mineralnych.
- Dworek Chopina.
- Kolorowa fontanna.
- Muzeum Papiernictwa.
ZIELENIEC
- Centrum sportów zimowych.
KUDOWA ZDRÓJ
- Park Zdrojowy.
- Pijalnia wód mineralnych.
- Kaplica Czaszek.
- Szlak ginących zawodów.
- Muzeum zabawek.
- Aqua Park.
- Kudowa – Radków droga 100 zakrętów.
- Szczeliniec Wielki.
- Błędne Skały.
- Radków – zalew wodny.
- Batorów – góra św. Anny.
- Skalne Grzyby.
WAMBIERZYCE
- Bazylika pw.NNMP Kr. Rodzin,
- Ruchoma szopka.
- Góra Kalwaria.
- Skansen-mini ZOO.
BYSTRZYCA KŁODZKA
- Muzeum filumenistyczne.
- Pręgież dla niewiernych żon.
CZARNA GÓRA
- Centrum sportów zimowych.
- wyciągi krzesełkowe
MIĘDZYGÓRZE
- Wodospad Wilczki.
- Ogród bajek.
- Szczyt Igliczna
- Trasy masywu Śnieżnika.
KLETNO
- Jaskinia Niedźwiedzia.
- Trasy masywu Śnieżnika
GÓRY SOWIE
- Kompleks Walim i Osówka – podziemne fortyfikacje.